Ziyaret Yerleri
Mescidi Kıbleteyn ( İki Yönlü Mescid)
Peygamber efendimiz hicretin ikinci yarısının recep ayına kadar namazlarını Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelerek yapıyordu. Peygamber efendimizin Rabbimizin doğrularını ve yanlışlıklarını müminlere kadar güzel açıklıyor ve gönülleri fethediyordu. Mübarek din olan islamın ve peygamberinin kendisine has bir kıblesinin olmayışı halk arasında konuşulur olmuştu. Böylesine bir durumda efendimizi ve ashabını çok üzülüyordu.Efendimiz kıblenin kabe olmasını canı gönülden arzuluyor ve Allah(C.C) ‘dan gelecek haberi bekliyordu. Bunun üzerine Mescidi Kıbleteyn’de ashabıyla namaz kılan efendimize şu ayet inmiştir;

‘Seni elbette hoşlanacağın kıbleye döndüreceğiz. O halde hemen Kabe’ye doğru dön.Ey müminler sizde nerede olursanız olun(namazda) oraya doğru dönün .’’(Bakara 144)

Bu ayeti kerime üzerine efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) namazı bozmadan yönünü Kabe’ye dönmüş ve cemaat de saflarıyla Kabe’ye dönmüşlerdir. Niyet edilip kıble olarak Kudüs ile başlayan namazın son iki rekatı Kabe’ye (Mescid-i Haram) yönelerek tamamlanmış olmuştur. Bu nedendir ki iki kubbeli mescit anlamına gelen Mescid-i Kıbleteyn denilmiştir. En önemli restorasyonu Kanuni Sultan Süleyman döneminde geçirmiş olup 1987 de Suudi hükümeti tarafından genişletilerek Kâbe kısmına mihrap Kudüs tarafına Bakara Süresinin 144. Ayeti ile birlikte içinde Türkçe’nin de bulunduğu çeşitli dillerde bir pano oluşturulmuştur. Türk hattatı Hasan Celebi’nin yazdığı celil süslemeleri taşıyan Mescid-i Kıbleteyn’nin köşelerde iki adet minaresi bulunmaktadır. Medine’nin kuzeybatısındaki Verebe bölgesinde ve Mescid-i Nebevi’ye 5 km. uzaklıktadır.